Od mature i prijemnog do upisa na Medicinski fakultet

Ona strašna matura o kojoj su profesori “tupili” stiže. A ti bi igrom slučaja i na prijemni za Medicinu.

Čevrti srednje: oporavak od maturalnog putovanja, pripreme za norijadu, ozbiljne pripreme za maturalnu večer, državna matura, prijemni ispit… čekaj što je ovo zadnje bilo?! Ah, da… maturantska godina mora da je ujedno i najslađa i najzaposlenija.

Nulta godina Medicine: neslužbeni vodič

Čevrti srednje: oporavak od maturalnog putovanja, pripreme za norijadu, ozbiljne pripreme za maturalnu večer, državna matura, prijemni ispit… čekaj što je ovo zadnje bilo?! Ah, da… maturantska godina mora da je ujedno i najslađa i najzaposlenija. Kako bilo, u jednom trenutku, možda oko Uskrsa, a možda i ujesen, zapljusnut će te spoznaja da je to to. Ona strašna matura o kojoj su profesori “tupili” stiže. A ti bi igrom slučaja i na prijemni za Medicinu. Treba se organizirati i odlučiti između bezbroj različitih pripremnih programa, skripta, knjiga i priručnika. Imaš pravo, krajnje je zbunjujuće, ali zato pokušaj skupiti koju ideju od mene. Ja sam Petra Vrca, brucošica Medicinskog fakulteta u Zagrebu i rado bih ti dala nekoliko savjeta, onako iz duše.

Izborni predmeti na državnoj maturi: biologija, fizika i kemija

Krećemo laganini, u maturantskom tempu. Budući da u školi ima puno praznog hoda, dobro je iskoristiti poneki trenutak kad si ionako na nastavi da rješavaš stare mature. Kada ti već dosadi zapričavati profesore i ćakulati, izvadi iz priprave neku staru maturu i rješavaj ili pak otvori dokument na internetskoj stranici NCVVO-a. Konačni je saldo znatna ušteda slobodnog vremena, ni ne primijetiš da si počeo s pripremama.

I tako dođu božićni praznici. Prvo se lijepo odmoriš, a onda uhvatiš “rudarskog” dijela posla. Moj je savjet nabaviti skripte iz biologije, kemije i fizike, ja sam uzela Trinomove. I bacamo se na teoriju, a najbolje je krenuti s onim što ti je najmrže. Tako sam ja uzela biologiju, poslije se “odmorila” uz fiziku i za kraj ostavila kemiju.

Za čas završe praznici, a s njima i tvoj pregled cijelog srednjoškolskog znanja iz prirodoslovlja. Blagdanska se atmosfera naglo prekida upisima na pripreme, traženjem repeticija… luda kuća. A ti imaš psihičko olakšanje jer su temelji već postavljeni i na konju si dok ostali paničare. Dalje pomalo rješavaš zadatke iz skripta i trudiš se naći ono što ne znaš. Ja sam, dakako, našla što sam tražila i onda pitala svoje profesore da mi pomognu. A nije naodmet ni uzeti koji sat instrukcija. Ono što je bitno je da samostalno prolaziš gradivo i tražiš svoje slabe točke.

Pravovremeno učenje ili plaćeni pripremni programi?

Po mom mišljenju, a i iskustvu mojih prijatelja koji su pohađali višemjesečne pripreme, od slušanja predavanja nema velike koristi. Naime, ta se predavanja najčešće pretvore u alibi-učenje, iako se trudiš slušati i pratiti, prelako odlutaš i kasnije shvatiš da ćeš morati sam. Učenje je uvijek stvar osobne odluke, važno je tu odluku donijeti što prije, po mogućnosti od prvog razreda osnovne škole (ali rijetko tko je tako napredan).

Kako bilo, što je dulje razdoblje kontinuiranog umjerenog učenja i aktivnog ponavljanja, to naš mozak bolje pamti dugoročno. I sam znaš da ti se neko znanje trajno urezalo u mozak, sjeti se npr. Pitagorinog poučka. Tome treba težiti kad god se nešto važno uči (iako ništa ne može nadmašiti c na kvadrat jednako je a na kvadrat plus b na kvadrat), a kampanjsko je učenje dobar izbor samo ako namjeravaš zaboraviti otprilike 90 % “naučenog” ( i nemoj se ljutiti, pročitaj što kaže znanost).

Krivulja zaboravljanja

Priprema obveznih predmeta za maturu

Što se tiče pripreme obveznih predmeta na maturi, matematiku je najbolje vježbati na starim maturama i pri rješavanju simulirati pravu maturu, tj. tri sata neprekinutog pisanja. Ako nemate fizičke papire, obvezne mature možete i interaktivno vježbati kroz EduHub aplikaciju. Hrvatski je dobro kratko ponoviti teoretski dio, ali je bitnije pisati probne eseje. Ja sam za svako lektirno djelo napisala probni esej pomoću Profilova priručnika Pisanje školskog eseja. Za engleski jezik pripreme su minimalne, riješila sam nekoliko prošlogodišnjih matura.

“Lagano” zagrijavanje uz NCVVO

Polako dolazi kraj godine i kad se sveopće ludilo pojačava, treba stati na “balun” (loptu) i odmoriti mozak. Odupri se tom valu bjesomučnog učenja koji te toliko želi povući. Iskoristi kasno proljeće, boravi u prirodi, druži se s obitelji (jer će svi prijatelji vjerojatno danonoćno štrebati), naspavaj se. I onda odradi mature bez puno stresa. Moja je tradicija postala nakon svake mature produžiti na gradsku plažu Pošk, otplivati jedan brzinski kraul i onda na ručak kod bake i dide. Čuvaj mozak, jer sada slijedi ono najbitnije – prijemni.

Prijemni ispit Medicinskog fakulteta u Zagrebu

Moja je topla preporuka upisati jednotjedne ili dvotjedne Trinomove pripreme za prijemni na Medicinskom fakultetu na koje treba doći već relativno spreman, što nije teško jer se za mature već učilo (nadam se…). Tu se mogu uhvatiti posljednje “cake”, zgodni detalji i razriješiti posljednje nedoumice uz pomoć ljubaznih i iskusnih predavača.

Ja sam uz njihove skripte tada rješavala i knjižicu “Zadatke za upis” od Medicinske naklade i to je bio šlag na kraju. Doduše tada nisam znala da i EduHub aplikacija također ima te identične “Zadatke za upis”, samo sa dodatnim postupcima i objašnjenima svih zadataka – to su inače zadaci sa svih prošlih prijemnih ispita.

Sve u svemu, bilo mi je odlično na pripremama: tjedan dana Zagreba dok se bližila prekretnica mog života. Počela sam osjećati zadovoljstvo znajući da nijedna minuta moga rada nije uzaludna jer mi otvara vrata da ostvarim svoj poziv. Pruža mi priliku da se upišem na taj slavni Medicinski fakultet u Zagrebu i da se predam najplemenitijim poslanju koje postoji. Kada počneš osjećati zadovoljstvo znajući da nijedna minuta tvoga rada nije uzaludna, da nijedna informacija nije suvišna jer ti jednog dana može biti ključna kada budeš nekome spašavao život, tada znaš da si spreman.

Što se činilo daleko, brzo dođe i eto ti dana prije prijemnog ispita. E, tada je ključno presjeći s ponavljanjem, odnosno maltretiranjem mozga. Uvijek će biti nešto što nisi pročitao, vidio ili usvojio, ali ništa nije vrijedno odricanja odmora i sna. Zato se ostavi bočnih ogranaka aminokiselina, pravila desne ruke i parcijalnog tlaka kisika u alveoli. Bolje ti je da primjerice kao ja tu večer otrčiš nekoliko krugova po Maksimiru, nadišeš se svježeg zraka i onda dobro naspavaš. Ujutro si kao nov, spreman za radne pobjede. Za mene je tako i bilo, a sigurna sam da će i za tebe. Ako se pitaš što dalje, onda nam je to zajedničko. Preostaje samo uzbuđenje u iščekivanju svih izazova, uspjeha i padova na fakultetu koji će ti omogućiti da ostvariš najplemenitije zvanje koje postoji.

Napomena EduHub tima

Autorica teksta Petra Vrca bila je prva na listama čak 3 medicinska fakulteta – u Zagrebu, Splitu i Rijeci te su o njoj već pisale Srednja.hr i Slobodna Dalmacija. Trenutno sprema svoj prvi ispit na MEFZg-u i želimo joj svu sreću, kako na prvom ispitu tako i u nastavku studija koji će vjerujemo uspješno završiti!

Svi koji spremate maturu i prijemni za Medicinski fakultet u Zagrebu, bacite oko na materijale i resurse koje su prikupili za vas ovogodišnji brucoši.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

EduHub